Wkręty do drewna
Wkręt to nieodzowny element spajający konstrukcję, najczęściej drewnianą (ale oczywiście możemy ich używać również do łączenia innych materiałów). Za pomocą wkrętów łączymy różne elementy i powierzchnie, i ważne, żeby zrobić to szybko, sprawnie, a przede wszystkim – solidnie. Dlatego przy wyborze wkrętów najpierw ustalamy, jaki rodzaj, średnicę i długość będzie miał kołek, a do niego dopasowujemy odpowiedni wkręt, z reguły o ok. 5 dłuższy niż kołek.
Wkręty ciesielskie
Wkręty ciesielskie doskonale sprawdzają się jako alternatywa dla gwoździ, gdy dokonujemy montażu więźby dachowej, czyli drewnianego stelażu dachu. W przypadku dachu bardzo ważne jest, żeby kupić wkręty nierdzewne. Te są produkowane z nierdzewnej stali węglowej i spełniają wszelkie standardy narzucone przez normę EN 14592:2008.
Wkręty ciesielskie mogą zawierać podkładkę talerzykową (wkręty talerzowe). Wkręt talerzykowy (wkręt talerzowy) zastępuje gwóźdź, jednak jest łatwiejszy do usunięcia, jeżeli w trakcie prac nad dachem okaże się, że trzeba dokonać poprawek i przesunąć krokiew. Wkręty dobrej jakości wytrzymują duże naprężenia i dzięki nim możemy bezpiecznie połączyć murłatę z krokwią, a w przypadku dachu bezpieczeństwo i trwałość są przecież szczególnie ważne.
Wkrętarka
Warto zainwestować we wkrętarkę z podajnikiem wkrętów – wtedy nie kupujemy ich pojedynczo, tylko połączone taśmą. Wkręty na taśmie sprzedawane są po 1000 sztuk w opakowaniu, w zależności od przeznaczenia, czyli materiału, do jakiego mają być użyte – do profili drewnianych i metalowych.
rzecież szczególnie ważne.